close
تبلیغات در اینترنت
چگونگی شکل گیری اینترنت ...

چگونگی شکل گیری اینترنت ...

 

چگونگی شکل گیری اینترنت


40 سال پيش لن كلين راك و گروهش در دانشگاه UCLA، آزمايش برروي سيستمي را آغاز كردند كه بعدها به اينترنت امروزي تبديل شد؛ به همين مناسب در اين گزارش به مرور رويدادهاي تاثيرگذار در شكل‌گيري و توسعه اينترنت پرداخته شده است.

 

 

در دوم ماه سپتامبر سال 1969 دو رايانه در دانشگاه كاليفرنيا لس‌آنجلس در نخستين آزمايش شبكه نظامي آرپانت اطلاعات بدون معني را مبادله كردند. نخستين اتصال بين دو سايت - دانشگاه UCLA و موسسه پژوهشي استنفورد در منلوپارك كاليفرنيا - در 29 ماه اكتبر همين سال انجام گرفت اگرچه اين شبكه پس از دو حرف اول logon از كار افتاد. دانشگاه‌هاي سانتا باربارا و يوتاه بعدا به اين شبكه پيوستند.

اما در سال 1970 آرپانت صاحب نخستين Node ايست كوست در بالت، برانك و نيومن در كمبريج شد و سال 1972 ري تاملينسون با انتخاب نماد @ به‌عنوان راهي براي مشخص كردن آدرس ايميل متعلق به سيستم‌هاي ديگر، ايميل را به شبكه آورد و سال 1973 نيز آرپانت در انگليس و نروژ صاحب نخستين Nodeهاي بين‌المللي شد.

سال 1974 سالي بود كه وينت سرف و باب خوان تكنيك ارتباطي به نام TCP طراحي كردند كه با فراهم سازي امكان ارتباط بين شبكه هاي متعدد، اينترنت واقعي را به‌وجود آورد. اين مفهوم بعدا و پيش از به‌كارگيري رسمي در اول ژانويه 1983 به TCP/IP تقسيم شد.

تا اينكه در سال 1983 سيستم نام دامنه پيشنهاد شد. ايجاد پسوندهايي مانند com ،.gov. و edu. در اواخر اين سال اتفاق افتاد و در سال 1988 يكي از نخستين ورم‌هاي اينترنت به نام موريس هزاران رايانه را از كار انداخت.

كوانتوم كامپيوتر سرويس كه بعدها به AOL شهرت يافت در سال 1989 سرويس امريكا آنلاين را براي رايانه‌هاي مكينتاش و Apple II معرفي كرد و 1990 تيم برنز لي World Wide Web را خلق كرد كه راهي براي كنترل از راه دور رايانه‌ها در مركز پژوهش هسته‌اي سازمان اروپا -سرن- بود.

در سال 1993 مارك آندرسن و همكارانش در دانشگاه ايلينويز موزائيك را ايجاد كردند كه نخستين مرورگر وب براي تركيب كردن تصاوير گرافيكي و متن در يك صفحه واحد بود و با اين نرم‌افزار كه استفاده از آن راحت بود وب به سوي جهان باز شد.

سال 1994 نيز آندرسن و سايرين در گروه موزائيك شركتي را براي طراحي نخستين مرورگر تجاري كه نت اسكيپ نام گرفت تشكيل داده و توجه مايكروسافت و ساير طراحان را براي بهره‌برداري از توان تجاري وب برانگيختند. دو وكيل آمريكايي نيز هرزنامه را كه تبليغ خدمات حقوقي آن‌ها بود به جهان معرفي كردند

اما سال 1995 آمازون درهاي مجازي خود را گشود و تصويب قانوني در آمريكا كه هرزه‌نگاري آنلاين را محدود مي‌كرد.

1998 سالي بود كه گوگل از پروژه‌اي كه در خوابگاه استنفورد آغاز شده بود، تشكيل شد. دولت آمريكا نظارت سياست‌هاي نام دامنه را به سازمان تخصيص نام‌ها و ارقام اينترنتي -آيكان- واگذار كرد. وزارت دادگستري و 20 ايالت آمريكا از مايكروسافت شكايت و اين شركت را متهم به سوءاستفاده از موقعيت برتر در بازار براي محدود كردن رقابت نت اسكيپ و مرورگرهاي ديگر كردند.

در سال 1999 نپستر اشتراك‌گذاري فايل را معروف كرد و جمعيت اينترنتي جهان از مرز 250 ميليون نفر گذشت. سال 2000 هم سالي بود كه رونق اقتصادي dot-com دهه 90 با تنزل شركت‌هاي فن‌آوري دچار فروپاشي شد و Amazon.com ، eBay و سايت‌هاي ديگر در يكي از نخستين استفاده گسترده از حمله داس كه با روان كردن ترافيك غيرواقعي مشاهده سايت را غيرممكن مي‌كند، از كار افتادند.

سال 2002 جمعيت اينترنتي جهان از مرز 500 ميليون نفر گذشت و در 2004 مارك زوكربرگ فيس بوك را در دانشگاه هاروارد پايه‌گذاري كرد و 2005 سايت اشتراك گذاري ويديوي يوتيوب راه‌اندازي شد تا جمعيت اينترنتي جهان در سال 2006 از مرز يك ميليارد نفر عبور كند.

2007 هم سالي بود كه اپل آيفون را معرفي كرد كه دسترسي بي‌سيم به اينترنت را به ميليون‌ها نفر معرفي كرد و در سال 2008 جمعيت اينترنتي جهان از مرز 1.5 ميليارد نفر و جمعيت اينترنتي چين از مرز 250 ميليون نفر گذشت و آمريكا را به عنوان دارنده بيشترين كاربران اينترنت پشت سرگذاشت. همچنين طراح نت اسكيپ به عمر اين مرورگر خاتمه داد با اين حال فايرفاكس كه از اين مرورگر ريشه گرفته همچنان قدرتمند است. شركت‌هاي هواپيمايي بزرگ به‌كارگيري خدمات اينترنت در هنگام پرواز را شدت بخشيدند.

سرانجام سياتل پست اينتليجنسر در سال 2009 نخستين روزنامه بزرگ تمام اينترنتي شد و گوگل طراحي سيستم عامل رايانه‌يي رايگان مبتني بر اينترنت را اعلام كرد و دنياي فن‌آوري همچنان در اين عرصه هرروز شاهد خلق ابداعات و اتفاقات جديدتر است.

 

منبع